
Artykuły
Eksperci, aktywiści oraz osoby z niepełnosprawnościami dzielą się wiedzą na temat ważnych spraw związanych z seksualnością i rodzicielstwem osób
z niepełnosprawnością.
Rozmowa o edukacji seksualnej dziecka z perspektywy osoby w spektrum autyzmu
Ania ma zespół Aspergera. Jak wyglądała jej edukacja seksualna? Rozmowa w ramach cyklu wywiadów na temat seksualności osób z niepełnosprawnościami,
“O rodzicielstwie – krótko, sprawnie i na temat” – rozmowa z Arturem Wachowiczem
Krótki wywiad o rodzicielstwie z perspektywy Artura, który w skutek wypadku rowerowego porusza się na wózku.
Quiz z wiedzy po Tygodniu Seksualności
Sprawdź swoją wiedzę na temat rehabilitacji seksualnej i życia seksualnego osób z niepełnosprawnością ruchową.
Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?
Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny? Jak wygląda wizyta u fizjoterepauty uroginekologicznego i z jakimi problemami się zgłosić?
Seks a zdrowie
Jak aktywność seksualna wpływa na układ nerwowy, strefę psychiczną, układ mięśniowy i krążenia, układ hormonalny, a także na układ moczowo – płciowy?
Rehabilitacja seksualna – co warto wiedzieć?
Co kryje w sobie pojęcie rehabilitacji seksualnej?
Trzecie urodziny Projektu Sekson – podsumowanie naszych działań
Przedstawiamy podsumowanie trzyletniej działalności Projektu Sekson, powstałego z inicjatywy Fundacji Avalon.
Podsumowanie wyników II części raportu badań „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową”
Zapoznaj się z najważniejszymi wynikami drugiej części raportu z badań dotyczących życia intymnego i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową.
Rozmowa o edukacji seksualnej dziecka z niepełnosprawnością
O wychowaniu w kontekście edukacji seksualnej z matką trójki dzieci w tym dziecka z niepełnosprawnością intelektualną
Czynności higieniczne a rozwój psychoseksualny
Rozwój psychoseksualny dziecka w kontekście czynności higienicznych – jak przebiega, jak można wspierać dziecko i zadbać o jego potrzeby?
Ciąża u kobiet z epilepsją
Epilepsja – jak wygląda atak i i jak pomóc osobie, która go ma? Czy ciąża u kobiet chorych na epilepsję jest możliwa, jak się do niej przygotować?
Czego oczy nie widzą tego sercu nie żal – krótki wstęp do tematu niepełnosprawności niewidocznej
Czym jest niepełnosprawność ukryta, niewidoczna? Kim są osoby chore? Czym przejawia się dyskryminacja wobec nich?
O aseksualności
O tym czym jest aseksualność, jak przejawia się romantyczność i aromantyczność u osób aseksualnych. Gdzie szukać informacji o aseksualności?
Co to znaczy bezpieczny seks?
„Bezpieczny seks” to nie tylko zmniejszanie ryzyka chorób czy zapobieganie ciąży, ale także emocjonalny, psychologiczny oraz fizyczny dobrostan osoby, poczucie bezpieczeństwa w intymnej relacji oraz świadoma zgoda na podejmowanie aktywności seksualnych. To pojęcie, które można opisać znacznie szerzej.
Czego nie widać – o związku z osobą z niepełnosprawnością wzroku
O samodzielności, planach na wspólną przyszłość i związku. Wywiad z małżeństwem – Kasią i Pawłem, który jest osobą niewidomą.
Spójrz ich oczami – o niepełnosprawności wzroku cz. II
O niepełnosprawności wzroku. Wsparcie, narzędzia i dostępność architektoniczna.
Spójrz ich oczami – o niepełnosprawności wzroku cz. I
Oczy odbierają ok. 80% bodźców, które docierają do nas z otoczenia. Dlaczego widzimy? Jakie stereotypy dotyczące niepełnosprawności wzroku funkcjonują?
„Znalazłbyś sobie jakąś dziewczynę. Starym kawalerem zostaniesz!”
Wywiad o seksualności z Wiktorem, który ma dziecięce porażenie mózgowe.
Profilaktyka raka szyjki macicy
Jak się przygotować do cytologii, o czym należy pamiętać? Czym jest wirus HPV?
Prezentownik książkowy od Zespołu projektu Sekson
Przedstawiamy listę książek, które polecają twórczynie projektu Sekson.
Jak randkować online – praktyczny poradnik
Jak założyć profil randkowy? Co to jest scamming i ghosting? O czym trzeba pamiętać przed spotkaniem na żywo i seksem z nowopoznaną osobą?
Przystawka może być równie smaczna, jak danie główne
Przystawka może być równie smaczna, jak danie główne. Jak to odnosi się do naszej seksualności? 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gry Wstępnej i jest to wspaniała okazja, by spróbować uatrakcyjnić nasze życie erotyczne.
Wszyscy jesteśmy istotami seksualnymi. Rozmowa z Agnieszką Szeżyńską
Wszyscy i wszystkie jesteśmy istotami seksualnymi, w najróżniejszych barwach i wydaniach – mówi coachka intymności Agnieszka Szeżyńska, autorka książek „Warsztaty intymności” oraz „Warsztaty intymności dla par”. - Osoba z niepełnosprawnością może chcieć mieć...
Odlot w sypialni – jak 20 lat temu film Sztuka Latania poruszał temat seksualności OzN
Fragment, który zachęcił mnie do obejrzenia filmu Sztuka Latania. Wyglądał mniej-więcej tak: Szukamy organizacji dla niepełnosprawnych, która pomogłaby Jane, doświadczyć bardziej kompletnej dorosłości – mówi Richard.
Zmysł dotyku
O zmyśle dotyku mówi się niewiele, gdyż wydaje się on być czymś absolutnie oczywistym. Przecież wszyscy dotykamy, zarówno siebie, jak i innych, a także nieskończoną ilość przedmiotów codziennego użytku.
Niewidzialne – o kobietach z niepełnosprawnością i ich seksualności na podstawie wybranych filmów
Przybliżenie tematu wykluczenia społecznego, a szczególnie podwójnego wykluczenia kobiet – ze względu na płeć i doświadczaną niepełnosprawność na podstawie wybranych filmów.
Subiektywnie o seksualności i seksie
Seks jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Powinien być czymś naturalnym i nie stanowić tabu. Jednakże, nadal dla wielu osób jest to najbardziej wstydliwy aspekt ich życia. Jest naprawdę niewiele tematów budzących tyle kontrowersji czy wstydu.
Gadżety i zabawki erotyczne – jak czerpać przyjemność z seksu?
Polecane w artykule sprzęty, gadżety mogą pomóc Wam z jednej strony w niwelowaniu barier, które niepełnosprawność stawia w kontekście życia seksualnego, z drugiej strony w urozmaiceniu sfery seksualnej.
Jak dbać o higienę intymną? – porady dla kobiet
Dbanie o miejsca intymne u kobiet z niepełnosprawnością nie różni się profilaktyki wśród kobiet pełnosprawnych. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę okolic intymnych.
Tożsamości płciowe i orientacje seksualne
W artykule znajdziesz najważniejsze pojęcia dotyczące płci i orientacji seksualnej, a także listę telefonów pomocowych i organizacji, które wspierają osoby LGBTI.
Znaczenie profilaktyki dysfunkcji mięśni dna miednicy
Mięśnie dna miednicy zlokalizowane są w obszarze wychodu miednicy mniejszej.
Bariery w osiągnięciu satysfakcjonującego życia seksualnego u osób z niepełnosprawnością ruchową na przykładzie następstw urazów rdzenia kręgowego cz. II
Czy seks, życie intymne i rodzicielstwo w ogóle dotyczy osób z dużym stopniem niepełnosprawności ruchowej?
Tinder jest jak Kinder, pełen niespodzianek
Długo unikałam Tindera. Sposób dobierania się w pary wydawał mi się nieludzki. Wybierasz i sortujesz kandydatów jak produkty na taśmie.
Bariery w osiągnięciu satysfakcjonującego życia seksualnego u osób z niepełnosprawnością ruchową na przykładzie następstw urazów rdzenia kręgowego cz. I
Czy osoba sparaliżowana po urazie rdzenia kręgowego może osiągać orgazm? Jakie problemy napotykają pacjenci po urazie rdzenia w osiągnięciu satysfakcjonujących doznań seksualnych?
“Prawo do realizowania swoich potrzeb ma każdy” – komentarz do badań Fundacji Avalon Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową
tekst: Justyna Babula, Project Manager w Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research. Koordynuje realizację projektów ilościowych i jakościowych. Z wykształcenia psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia do certyfikatu. Zafascynowana łączeniem psychologii z...
Zdrowie intymne mężczyzn z niepełnosprawnością – co warto robić i jak o nie zadbać?
tekst: dr n. med. Piotr Paweł Świniarski, lekarz specjalista urolog FEBU, androlog kliniczny EAA oraz lekarz medycyny seksualnej FECSM. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń andrologicznych, szczególnie operacjami w zakresie chirurgii prącia i moszny oraz...
Kiedy fizjoterapeuta poruszy pacjentowi nie tylko nogę czy rękę, ale też serce
tekst: Beata Ebert, autorka bloga http://pewnymkrokiem.pl/ Fizjoterapeuta to specjalista, którego praca polega na udzielaniu pomocy. Podczas wizyty cała jego uwaga skupiona jest na pacjencie. Na mnie. Jeśli fizjoterapeuta nie jest akurat zrezygnowany, wypalony czy...